PWSZ na Facebooku PWSZ na Spotify PWSZ na YouTube Helpdesk
05 lutego 2020

International Week w Tampere - relacja z udziału

International Week w Tampere - relacja z udziału

W dniach 8-12 X 2018 r. wykładowczynie Instytutu Pedagogicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. J. A. Komeńskiego w Lesznie Anna Śróda i Anna Maćkowiak uczestniczyły  w International Week w Tampere University of Applied Sciences (TAMK). Wyjazd odbył się w ramach programu Erasmus+. Hasło przewodnie międzynarodowego tygodnia brzmiało: „Internacjonalizm i wielokulturowość w służbie zdrowia, usługach społecznych i fizjoterapii”. Podczas swojego wystąpienia Anna Śróda, jako koordynator muzyczny Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lesznie, przybliżyła słuchaczom działalność leszczyńskiego UTW. Wspomniała również o problemach seniorów: wykluczeniu społecznym, izolacji czy dezaktywacji zawodowej. Zaprezentowała jednocześnie, jakie formy służące aktywizacji seniorów funkcjonują w ramach UTW w Lesznie. Anna Maćkowiak natomiast przedstawiła temat uzależnień medialnych, które dotykają ludzi w różnym wieku, zarówno dzieci i młodzież, jak również dorosłych. Wspólnie z uczestnikami zajęć starała się odpowiedzieć na pytanie, jak unikać i eliminować tego typu uzależnienia. Słuchacze otrzymali przykłady ćwiczeń, które można wykonywać w codziennej pracy z osobami zagrożonymi uzależnieniem od mediów.

W  International Week w Tampere University of Applied Sciences uczestniczyli przedstawiciele wielu krajów, m.in. Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Danii, Szwecji czy Estonii. Wspólne rozmowy były okazją do wymiany cennych doświadczeń. Na koniec organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników międzynarodowego tygodnia do przesyłania zaprezentowanych przez siebie materiałów drogą elektroniczną, co pozwoli stworzyć bazę wspomagającą wymianę doświadczeń.

Organizatorzy przygotowali także dodatkowe atrakcje dla uczestników międzynarodowych spotkań. Była wizyta w centrum medycznym, w którym studenci w Tampere mają możliwość kształtowania swoich umiejętności podczas pracy z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu, m.in. fantomów czy symulatorów. Środowe (10 X) popołudnie upłynęło pod znakiem wizyty w Kaupinojan Sauna. Jest ona położona nad brzegiem jednego z licznych jezior znajdujących się na obrzeżach Tampere. Była to okazja, by poznać fiński rytuał saunowania. Na zakończenie International Week w Tampere, w czwartkowy (11 X) wieczór, przedstawiciele University of Applied Sciences zaprosili wszystkich uczestników na uroczysty obiad.

Samo Tampere jest bardzo urokliwym miastem, położonym w południowo-zachodniej Finlandii. To jeden z największych ośrodków przemysłowych kraju, co można dostrzec, spacerując jego ulicami. Nawet w centrum znaleźć można mnóstwo budynków, w których istniały niegdyś fabryki, a dziś wykorzystywane są np. jako przestrzenie handlowe. Tampere liczy ponad 220 tys., natomiast cała aglomeracja 340 tys. mieszkańców. Wśród miejsc i zabytków wartych odwiedzenia wskazać można m.in. Särkänniemi. Jest to ośrodek rekreacyjny wraz z lunaparkiem i wieżą widokową Näsinneula, z której oglądać można panoramę miasta i okolic. Wieża wznosi się na wysokość 168 m. W Tampere znajdują się również muzeum domków robotniczych Amuri, przedstawiające warunki, w jakich mieszkali niegdyś robotnicy czy Muzeum Muminków.